Viac ako 200 000 finančne gramotných žiakov a študentov do roku 2026. Taký je cieľ neziskovej organizácie, ktorá spája odborníkov z bankového sektora. K finančnému vzdelávaniu chcú motivovať základné a stredné školy.
AKTUALITY
Na telesnej učia finančnú gramotnosť. Zlú úroveň slovenských detí konečne rieši inovatívny program
Narábať s peniazmi nemusí byť vôbec jednoduché. Preto sa čoraz častejšie dostáva finančné vzdelávanie aj do škôl. Či už na vyučovaní, alebo prostredníctvom rôznych projektov. O výsledkoch jedného z nich sme hovorili s programovou riaditeľkou projektu Danicou Lacovou a autorkou projektu Darinou De Jaegher.
FinQ má prvých certifikovaných učiteľov. Žiakov nový spôsob učenia baví.
Ambícia, ktorú si pred seba dal tím unikátneho projektu finančného vzdelávania žiakov FinQ. O čo ide a aký finančný kvocient stačí, aby sme úspešne zvládli už svoju peňaženku?
4.9.2020 16:55 | zdroj: TA3 | zdroj foto: TASR/František Iván
Koniec nudy na vyučovaní! Žiaci sa prvýkrát v histórii budú finančne vzdelávať bez toho, aby im pribudla ďalšia vyučovacia hodina. Vďaka programu FinQ založenom na metóde, ktorú vytvorili slovenskí experti, budú rozširovať vedomosti v oblasti financií na už existujúcich predmetoch.
Súčasný slovenský vzdelávací systém v praxi ešte stále najviac preferuje memorovanie na úkor rozvíjania komplexnejších stránok žiakov, vrátane finančnej gramotnosti, kritického myslenia, tvorivosti, samostatnosti a podobne. Samozrejme, bez základných kameňov, čiže vedomostí, nemožno rozvíjať nič. Dajú sa však vedomosti získať iba memorovaním?...
Pilotný programu FinQ štartuje na 25 vybraných základných a stredných školách a zastúpenie má na všetkých typoch škôl po celom Slovensku. /Autor TASR/
Kritické myslenie by malo byť nevyhnutnosťou súčasťou modernej znalostnej spoločnosti. A to vo všetkých jej oblastiach, teda aj v tej finančnej. Hĺbková analýza stavu finančného vzdelávania na Slovensku ukázala viaceré závažné nedostatky. Nový unikátny program finančného vzdelávania pre školy má za cieľ situáciu zlepšiť.