EUQ – program rozvoja európskej demokratickej kultúry

24.01.2025

V spoločnosti EDUAWEN EUROPE sa dlhodobo venujeme koncepčnému, metodickému a technologickému vývoju nástrojov, ktoré pomáhajú žiakom a žiačkam v učení – v rozvoji myslenia, poznávania a komunikácie v rozličných vzdelávacích kontextoch. Jedným z výsledkov týchto inovácií je vzdelávací program EUQ, ktorý je prioritne určený žiačkam a žiakom základných a stredných škôl, ale možno ho premyslene využívať vo všetkých etapách celoživotného vzdelávania. EUQ je pokračovaním programu FinQ – inovatívneho programu, ktorý pomáha rozvíjať myslenie žiačok a žiakov vo finančnej sfére, v tomto kontexte prehlbuje ich poznanie a zlepšuje komunikáciu. Programy FinQ a EUQ sme vytvorili na základe pôvodnej metodológie DaCoSiDe, ktorá opisuje vývoj ľudských daností ako úrovňovo rozpoznateľný proces vzostupu funkčného myslenia a komunikácie. Program EUQ chápeme ako aplikáciu a adaptáciu overených vzdelávacích nástrojov v novom kontexte.

Hlavným kontextom vzdelávania v programe EUQ je občianska spoločnosť. Ako program orientovaný na rozvoj demokratickej kultúry má posilňovať schopnosti, prehlbovať vedomosti a rozširovať praktické skúsenosti žiakov a žiačok, ktoré sú potrebné na pôsobenie občana alebo občianky v rozličných spoločenských okolnostiach a ktoré sú nevyhnutné na zvládnutie rozličných občianskych úloh a rol. Hlavnými adresátmi programu sú učitelia a učiteľky občianskej náuky, dejepisu a geografie, ktorí metodicky zvládli vzdelávacie nástroje programu FinQ. Nástroje programu EUQ rozširujú metodické a tematické možnosti výučby predovšetkým v dvoch vzdelávacích oblastiach – Jazyk a komunikácia, Človek a spoločnosť. Vzdelávací aparát v programe EUQ vytvára predpoklady na preukázateľný učebný rozvoj žiačok a žiakov, ktorý vzniká aj ako výsledok spolupráce učiteliek a učiteľov rozličných vzdelávacích oblastí.

Vzdelávacie nástroje programu EUQ sú funkčne previazané prostriedky, pomocou ktorých možno vytvárať originálne predlohy cielených učebných situácií a prispôsobovať učebný proces aktuálnej úrovni myslenia žiaka alebo žiačky. Na tieto ciele slúži Rámec na rozvoj európskej demokratickej kultúry, od ktorého sa odvíjajú metodické a pracovné listy EUQ. Výsledky výučby na základe metodických a pracovných listov sú predmetom hodnotenia v Portfóliu EUQ.

Rámec EUQ (ďalej len Rámec) je základný dokument programu. Obsahuje informácie o východiskách, koncepcii a zdrojoch výučby, ktorá má viesť k rozvinutej demokratickej kultúre žiačok a žiakov na základných a stredných školách. Rámec sa viaže na európske iniciatívy v oblasti vzdelávania, ktoré zachytávajú Spoločný európsky referenčný rámec pre jazyky a Referenčný rámec pre demokratickú kultúru. Jednou z kľúčových funkcií Rámca je poskytnúť vedecký aparát, pomocou ktorého je možné zisťovať mieru rozvoja kompetencií žiačok a žiakov v občianskej oblasti. Tú možno vyjadriť ako rozdiel medzi úrovňou kompetencie žiaka na začiatku a na konci vzdelávania pomocou ďalších nástrojov programu EUQ. V tomto zmysle možno Rámec chápať aj ako kontrolnú inštanciu výučby, ktorá si kladie za cieľ pripraviť žiačky a žiakov na život vo verejnej sfére. Bezprostrednú učebnú hodnotu Rámca vyjadruje fakt, že jeho prostredníctvom je možné vytvárať funkčné vyučovacie hodiny s detailne opísanými scenármi, ktoré môžu učitelia a učiteľky prijať ako návrhy na vytvorenie adresných učebných situácií a sekvencií zacielených na rozvoj určitej ľudskej danosti v kontexte občianskej spoločnosti – v rozličných jazykových mutáciách adresovaných žiakom škôl v Slovenskej republike aj v iných európskych krajinách. Tomuto procesu významne pomáha úrovňovo odstupňovaný výber pojmov, ktoré sa v učebných scenároch objavujú ako myšlienkové a komunikačné opory individualizovanej výučby. Učebné scenáre sú obsahom metodických a pracovných listov EUQ.

Metodický list EUQ predstavuje vzdelávací nástroj, ktorý sa bezprostredne dotýka výučby. Cez metodický list sa v programe EUQ výučba bližšie konkretizuje – spresňuje sa ním rozsah, obsah a ciele určitého učebného celku. Metodický list je adresovaný a priamo určený učiteľkám a učiteľom, ktorí sa môžu na jeho na základe informovane rozhodovať o realizácii alebo funkčnej adaptácii určitého učebného celku. Kľúčovou úlohou metodického listu je poskytnúť praktickú, materiálovú a komunikačnú podporu na premyslenejšie moderovanie a navigovanie výučby. Ide o základný metodický návrh učebnej trasy, ktorý možno využívať pri plánovaní výučby v krátkodobej, dlhodobej či interdisciplinárnej perspektíve. Metodický list v programe EUQ treba chápať ako otvorený oporný materiál, nie ako doslovnú didaktickú direktívu zo strany jeho tvorcov. Jedným z očakávaných výsledkov práce s existujúcimi metodickými listami je, aby ich realizátori výučby prijali ako možnosť rozširovať ich o ďalšie pramene, námety, zadania, úlohy, otázky a podobne. Program EUQ v súčasnosti obsahuje 250 kognitívne odstupňovaných metodických listov od úrovne A1 po B2.

Pracovný list EUQ je vzdelávací nástroj pripravený pre žiačky a žiakov. Cielene ich uvádza jednak do sveta historických spoločností, ktoré vývinovo predchádzali sformovaniu pravidiel európskej demokratickej kultúry, jednak do sveta súčasnej verejnej sféry, ktorú na prvom mieste stelesňuje škola, následne obec, mesto, región, štát alebo širší kultúrny priestor. Pracovný list sa funkčne odvíja od obsahu metodického listu a predstavuje vnútorne usporiadaný reťazec otázok, úloh a zdrojov, ktoré tvoria vecný základ výučby v programe EUQ. Pracovné listy môžu žiaci a žiačky využívať ako zdroje individuálneho aj skupinového učenia sa, ktoré stojí na diferencovaných motivačných podnetoch. Okrem toho im pracovné listy pomáhajú konštruktívne hľadať odpovede, ktoré vznikajú ako výsledok funkčného pohybu od informatívneho učenia k skúmateľskému objavovaniu, t. j. od vzdelávania orientovaného na získavanie a spracovanie informácií o známych faktoch aj na vytváranie nových významov, pojmov a poznatkov. Pracovné listy EUQ sú vystavané tak, aby žiakov a žiačky viedli k angažovanému záujmu o ľudí, ktorí zastupujú občiansku verejnosť, a o inštitúcie, ktoré chránia verejný záujem v blízkom i širšom okolí. Program EUQ v súčasnosti obsahuje 250 kognitívne odstupňovaných pracovných listov od úrovne A1 po B2.

Portfólio EUQ

Výučba v programe EUQ sa má realizovať so zreteľom na viaceré metodické princípy. Jeden z nich akcentuje potrebu materiálne alebo digitálne zaznamenávať výsledky učenia sa – produkty alebo záznamy o produktoch učenia sa – optimálne do Môjho portfólia EUQ. Významnou úlohou Portfólia EUQ je zhromažďovať a sumarizovať výsledky tohto rozvoja. Ľahká orientácia v kompetenčne- úrovňovo rozvrhnutom úložisku umožňuje čítať tieto učebné výsledky vo vývoji, napríklad ako krivku, ktorá zachytáva vývoj učebného pohybu človeka. Portfólio je vzdelávací nástroj, ktorý je prioritne určený žiakom a žiačkam; slúži ako prostriedok rozvoja ich učebnej sebaregulácie. Aj pomocou neho si žiak, žiačka, neskôr občan, občianka môžu sprítomňovať životné chvíle a výkony, ktoré prispeli k rozvinutému vedomiu o demokratickej kultúre, a tak k sebavedomému, rozvážnemu, angažovanému občianskemu životu. Portfólio EUQ je zostavené ako členitý nástroj učebného sebahodnotenia a je navrhnuté tak, aby poskytovalo štruktúrovaný prehľad o priebehu a výsledkoch rozvoja myslenia a komunikácie žiaka z hľadiska jeho funkčného pôsobenia v občianskej spoločnosti.

Platforma EduQ

Inovácia vo vzdelávaní reprezentovaná programom EUQ našla svoje technologické vyústenie v digitálnej platforme. EduQ predstavuje vyskúšané a už tretí rok využívané digitálne centrum vzdelávania. Umožňuje zisťovať a kontrolovať mieru učebného rozvoja detí, mládeže aj dospelých, následne aj pomocou zistených údajov plánovať učebné trasy, správne voliť metodické a pracovné listy EUQ a potom ich premyslene uvádzať do výučby. EduQ integruje digitálnu technológiu s médiom v diagnostickej a edukačnej funkcii, funguje ako médium diagnostického merania aj ako médium funkčného učenia sa v kontexte občianskej spoločnosti.

Karel Dvořák, garant inovačného vzdelávania EUQ

Nástroje rozvoja európskej demokratickej kultúry boli v programe EUQ vytvorené na základe Databázy deskriptorov kognície a sociálnej interakcie (DaCoSiDe) definovanej kolektívom autorov pod vedením Dariny De Jaegher.

Všetky dispozície a komponenty využité v platforme EduQ boli definované a opísané kolektívom autorov pod vedením Dariny De Jaegher. Dispozície sú ukotvené v metodológii DaCoSiDe.

EDUAWEN EUROPE ako prijímateľ projektu Rozvoj európskej demokratickej kultúry - EUQ (Erasmus+ Jean Monnet) realizuje prezenčnú časť vzdelávania učiteľov, koordinátorov, riaditeľov a vedenia škôl v rámci inovačného vzdelávania zameraného na rozvoj kompetencií žiakov pre 21. storočie v programe FinQ Nadácie Slovenskej sporiteľne a v programe EUQ Erasmus+ Jean Monnet.

Automatizovaná analýza textu alebo dát v zmysle čl. 4 smernice 2019/790/EU je bez súhlasu nositeľa práv zakázaná.

Všetky práva vyhradené EDUAWEN EUROPE

Zdroje:

DE JAEGHER, Darina – ĎURIŠ, Boris – GREGOROVÁ, Ivana – KRATOCHVÍL, Viliam – MNÍCHOVÁ, Jana. 2018. Referenčný rámec pre rozvoj finančnej kultúry. Bratislava : EDUAWEN EUROPE. 18 s. ISBN 978−80−973354−0−3. Dostupné na internete: https://www.finq.sk/docs/referencny_ramec_na_rozvijanie_financnej_kultury.pdf

DE JAEGHER, Darina – DVOŘÁK, Karel – ĎURIŠ, Boris – GREGOROVÁ, Ivana – HORNÁ, Dagmar, KRATOCHVÍL, Viliam – LOMNICKÝ, Peter, MASAROVIČ, Daniel MNÍCHOVÁ, Jana – MÚČKOVÁ, Lucia – RYBÁROVÁ Monika. 2025. Referenčný rámec pre rozvoj európskej demokratickej kultúry. Bratislava : EDUAWEN EUROPE, 12 s. ISBN 978-80-8256-017-9

RADA EURÓPY. 2018. Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru. Kontext, koncepty, model. Zväzok 1. Štrasburg : Rada Európy. 85 s. ISBN 978-80-8118-211-2

RADA EURÓPY. 2019. Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru. Deskriptory kompetencií pre demokratickú kultúru. Zväzok 2. Bratislava : Štátny pedagogický ústav. 59 s. ISBN 978-80-8118-211-2

Zdroj obrázka Zeus unáša Európu: Microsoft AI